Organizm dojrzewa, zachodzą w nim zmiany hormonalne, a mózg jest zmuszony do pracy na zwiększonych obrotach. Wszelkie niedobory mogą odbić się na nauce, rozwoju i późniejszym okresie dorosłości. Jakie witaminy dla dzieci w tym wieku są kluczowe?

Witaminowy zawrót głowy

W zależności od wieku, stopnia aktywności, diety czy nawet cech osobniczych, indywidualne zapotrzebowanie na składniki odżywcze jest różne. Lekarz wskaże całą tablicę witamin i minerałów niezbędnych do rozwoju; koleżanka powie Ci, że witamina C jest obowiązkowa, a w trakcie rozmów ze znajomymi dowiesz się, że koniecznie trzeba suplementować witaminy z grupy B, D i E. Kto ma rację? Tak naprawdę wszyscy. Poszczególne witaminy, minerały, makro- i mikroelementy mają swoje funkcje w organizmie i niedobór jakiegokolwiek składnika może odbić się na zdrowiu dziecka. Dlatego dbanie o odpowiednie odżywianie i dodatkowa suplementacja są niezwykle istotne. Nie należy jednak popadać w skrajności, gdyż zarówno niedobór, jak i nadmiar są szkodliwe. Zastanawiasz się jakie witaminy dla dzieci w wieku szkolnym są najistotniejsze? Zamiast kupować osobne produkty, lepiej wybrać jeden preparat multiwitaminowy o rozsądnym składzie, który zaspokoi wszystkie potrzeby organizmu młodego człowieka.

Witaminy dla dzieci - w formie suplementu czy leku?

Leki to substancje lub mieszaniny substancji, które stosowane są w zapobieganiu lub leczeniu chorób, a w przypadku witamin – do uzupełniania sporych braków oraz niwelowania objawów związanych z niedoborami. Leki muszą spełniać odpowiednie wymagania przed wprowadzeniem na rynek, a ich obrót jest ściśle kontrolowany. Niektóre wydawane są wyłącznie na receptę, inne niekoniecznie. Np. duże dawki witamin, znacznie przekraczające rekomendowane spożycie dostępne są na receptę, gdyż ich przedawkowanie może grozić różnymi powikłaniami. Suplementy to preparaty uzupełniające braki w codziennej diecie. Ponieważ podlegają mniej rygorystycznym wymaganiom i kontrolom niż leki, niezwykle istotne jest, by sięgać po suplementy jedynie od sprawdzonych firm, gwarantujących wysoką jakość i odpowiednio zbilansowany skład produktu. Wybierając witaminy dla dzieci, w pierwszej kolejności zwróć uwagę na preparaty multiwitaminowe, uzupełniające braki w diecie.

Witaminy potrzebne dziecku w okresie szkolnym

Organizm młodego człowieka w wieku szkolnym jest wystawiony na ogromny wysiłek fizyczny i psychiczny. Ciało nieustannie rośnie i zmienia się, hormony buzują, umysł chłonie wiedzę, a do tego dochodzą różnorakie infekcje i stany okresowego osłabienia. To wszystko sprawia, że zapotrzebowanie na witaminy i minerały rośnie. Szczególnie istotne są: biotyna, kwas pantotenowy, witamina PP, ryboflawina (wit. B2), tiamina (wit. B1), wapń, witamina A, witamina B6, witamina B12, witamina C, witamina D. Jeśli dziecko zmaga się ze znacznymi niedoborami witamin, ma skłonności do częstych infekcji, nie ma apetytu, wykazuje oznaki wyczerpania fizycznego, braku koncentracji lub przeszło antybiotykoterapię, wtedy warto sięgnąć po lek w syropie Multi-Sanostol®, zawierający: witaminę PP, ryboflawinę (wit. B2), tiaminę (wit. B1), witaminę A, wapń, witaminę B6, witaminę E, witaminę C, witaminę D oraz kwas pantotenowy.

Zróżnicowana dieta podstawą prawidłowego rozwoju dziecka

Aby dziecko rosło, odpowiednio się rozwijało i cieszyło się dobrym zdrowiem oraz kondycją, niezbędne jest zachowanie urozmaiconej diety, bogatej we wszystkie składniki odżywcze, witaminy i minerały. Zdecydowaną większość witamin można dostarczyć do organizmu z pożywieniem. W owocach, warzywach, orzechach, rybach i zbożach znajduje się pełne ich bogactwo, a sałatka warzywna lub garść orzechów jako przekąska, potrafią zdziałać cuda. Natomiast wskazaniami do zastanowienia się nad tym, jakie witaminy dla dzieci podać w formie suplementu, powinny być: obniżona odporność, infekcje, ogólne osłabienie czy brak apetytu.