Nic dziwnego, że wiele osób ma obiekcje przed jego stosowaniem. Na szczęście na rynku jest tyle wersji tranu, że problem przełykania łyżeczki tłuszczu, który wykrzywiał twarz, praktycznie już nie istnieje. Tu pojawia się jednak problem: jaki tran dla dzieci będzie najlepszy?

Jaki tran dla dzieci wybrać?

Czynnikami determinującymi wybór najczęściej są: skład produktu, sposób podania, smak i cena. Przy czym, jeśli zależy Ci na najlepszym preparacie, w pierwszej kolejności radzimy przyjrzeć się składowi. Tran pozyskiwany jest z wątroby dorsza lub ryb dorszowatych i nie należy go mylić z olejem z wątroby rekina. Stanowi bogate źródło witamin A i D oraz kwasów omega-3. Warto zwracać uwagę no to, czy producent podaje konkretną zawartość DHA (kwasu dokozaheksaenowego) i EPA (kwasu eikozapentaenowego). Najlepiej, gdy stosunek DHA/EPA wynosi 3/2, co gwarantuje najlepsze wchłanianie.

Tran w płynie lub syropie

Sposób podania tranu jest niezwykle istotny. Na rynku można spotkać suplementy w postaci płynu, kapsułek do połknięcia, kapsułek do żucia, a nawet żelek. Dla małych dzieci najbardziej polecamy tran w płynie. Kapsułki mogą być trudne do połknięcia, a inne rozwiązania są różnie tolerowane, ale to już zależy od indywidualnych upodobań młodego człowieka. Naturalny smak tranu nie należy do najprzyjemniejszych, stąd z myślą o dzieciach powstało mnóstwo rozwiązań, poprawiających smak do tego stopnia, że oryginalny rybi aromat jest praktycznie niewyczuwalny. Tran obecnie smakuje owocami, gumą balonową lub tutti-frutti, a substancje aromatyczne uzupełniające produkt są całkowicie bezpieczne, dlatego nie ma żadnej potrzeby zmuszania dziecka do picia tranu bez dodatków smakowych. Ostatnim, ale niemniej ważnym czynnikiem, na który wielu rodziców zwraca uwagę jest cena. Należy pamiętać, że nie powinna być ona czynnikiem decydującym, bo jak wiadomo, najtańsze produkty zazwyczaj są o wiele mniej skuteczne od droższych odpowiedników. Tran jest produktem pochodzenia naturalnego, a jego pozyskanie wiąże się ze sporymi kosztami. Zbyt niska cena może sugerować zastosowanie zbyt wielu dodatkowych, chemicznych substancji, takich jak: zagęszczacze, słodziki czy wypełniacze, co obniża naturalną wartość produktu. Sanostol® Tran charakteryzuje się bardzo dobrym stosunkiem jakości do ceny i będzie trafnym wyborem dla osób poszukujących skutecznego suplementu w rozsądnej cenie

Dawkowanie tranu u dzieci w różnym wieku

Odpowiednie dawkowanie jest podstawą. Niektóre produkty z tranem przeznaczone są już dla niemowlaków od 6 miesięcy, ale większość jest rekomendowana dla dzieci powyżej 3 lat. Z tego względu przed zakupem koniecznie należy sprawdzić, co zostało napisane na opakowaniu i jakie dawki rekomenduje producent. Tran jest istotnym suplementem, wzmacniającym organizm, a dzięki zawartości kluczowych dla wzrostu witamin A i D bierze też udział w formowaniu kości, mózgu i wzroku. Ludzkie ciało nie potrafi samodzielnie wytworzyć kwasów omega-3, dlatego trzeba je dostarczyć z zewnątrz. Biorąc to pod uwagę, nie należy zastanawiać się, czy podawać tran, tylko jaki tran dla dziecka będzie najlepszy.