Bóle głowy, bóle mięśniowe, nieżyt nosa, złe samopoczucie, ogólne osłabienie organizmu — oto typowe dolegliwości przy przeziębieniu, a jednocześnie objawy grypy. Te dwie choroby każdego roku dotykają zarówno dzieci, jak i dorosłych. Jak odróżnić grypę od przeziębienia?

Czym różni się przeziębienie od grypy?

Jesień i zima to tradycyjnie okres częstszych zachorowań na różnego rodzaju infekcje górnych dróg oddechowych. Najczęściej męczy nas przeziębienie lub grypa. Nie należy bagatelizować choroby - powikłania pogrypowe są bardzo poważnym zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia. Większość z nas w tym okresie doświadcza udręki kataru, bólu gardła i kaszlu. Nie omija to również i dzieci.

Co się dzieje, gdy wirus grypy lub przeziębienia "zaatakuje" organizm?

  Zarówno przeziębienie jak i grypa to zakażenia górnych dróg oddechowych, do których należy nos, gardło, krtań, zatoki oraz uszy. Termin „zakażenie” oznacza, że nasze drogi oddechowe zostały zaatakowane przez drobnoustroje (wirusy). Organizm broni się przed nimi uruchamiając swoje mechanizmy obronne. W wyniku takiej reakcji duża ilość granulocytów i limfocytów przedostaje się poprzez krew do miejsca zakażenia, a to powoduje odczuwanie przez nas objawów infekcji. Dochodzi do obrzęku błony śluzowej - stąd uczucie zatkanego nosa i duża ilość kataru, a w gardle pieczenie, drapanie i trudności w przełykaniu. Błona śluzowa zaczyna produkować zwiększone ilości śluzu, wraz, z którym usuwane są bakterie i wirusy. Naturalną reakcją obronną organizmu jest kaszel i kichanie, co ułatwia pozbywanie się nadmiaru wydzieliny z nosa, zatok i oskrzeli.

Jakie są objawy przeziębienia?

  Przeziębienie rozpoczyna się zwykle powoli. Początkowo odczuwamy drapanie w gardle, kichamy i mamy wodnisty, śluzowy katar. Na tym etapie możemy jeszcze działać i zastosować środki zaradcze, wówczas jest szansa, że inne objawy nie pojawią się albo będą miały mniejsze nasilenie. Oprócz tego występuje też nieżyt nosa, suchy kaszel, a także stan podgorączkowy (37-38°C), dreszcze, bóle mięśni i głowy, ogólne uczucie rozbicia.

Jakie są objawy grypy?

  Objawy grypy pojawiają się nagle i bardzo szybko się nasilają, nawet w ciągu paru godzin. Z reguły od razu występuje gorączka (powyżej 39°C), dreszcze, uczucie rozbicia, bóle mięśni i stawów, znaczne osłabienie. Charakterystycznym objawem jest ból głowy oraz ucisk przy ruchach gałek ocznych. Katar, ból gardła i kaszel mogą wystąpić nieco później. Grypa sprawia, że jesteśmy niemal całkowicie niezdolni do pracy, zabawy i jakiegokolwiek wysiłku, zarówno fizycznego, jak i umysłowego. Grypa jest znacznie groźniejsza od przeziębienia, głównie ze względu na możliwość ciężkiego przebiegu i powikłań, a te mogą być bardzo groźne - zapalenie płuc lub oskrzeli, zapalenie ucha środkowego lub zatok obocznych nosa. Znacznie rzadszym przypadkiem jest zapalenie mięśnia sercowego i zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Przebieg przeziębienia jest o wiele łagodniejszy. Rzadziej, niż w przypadku grypy występuje wysoka gorączka.

Czym się różni przeziębienie od grypy?

Aby odróżnić grypę od przeziębienia, trzeba zwrócić uwagę zarówno na specyfikę występujących objawów, jak i ich nasilenie. Poniżej przedstawiamy najważniejsze różnice między tymi chorobami.

Objawy grypy są znacznie bardziej nasilone.

Wszelkie objawy grypy, takie jak bóle mięśniowo-stawowe, gorączka, dreszcze, uczucie rozbicia, mają znacznie większe nasilenie niż przy przeziębieniu. Wyjątkiem jest katar, który w chorobie przeziębieniowej bywa dominującą dolegliwością.

Grypa rozwija się szybko.

Dolegliwości przy grypie pojawiają się zdecydowanie szybciej. Mają ostry początek, podczas gdy przeziębienie zwykle rozwija się przez 1-2 dni, a objawy narastają stopniowo.

Grypa trwa dłużej niż przeziębienie.

Objawy obydwu chorób utrzymują się średnio ok. 7 dni, jednak grypa może powodować dolegliwości nawet przez dwa tygodnie, szczególnie w przypadku dzieci.

Grypie towarzyszy gorączka.

Grypie zdecydowanie częściej towarzyszy wysoka gorączka. Przy przeziębieniu może występować stan podgorączkowy.

Grypa może mieć poważniejsze powikłania.

Grypa jest poważną chorobą, zwłaszcza dla dzieci i osób starszych, ze względu na ryzyko wystąpienia groźnych powikłań, takich jak zapalenie płuc czy niewydolność oddechowa.

Jak zarażają wirusy grypy i przeziębienia?

Przeziębienie, podobnie jak grypę, wywołują wirusy. Choroba przenosi się drogą kropelkową. Rzadziej wirusem grypy lub przeziębienia można zarazić się poprzez kontakt z zainfekowanymi przedmiotami. Największa zachorowalność przypada na miesiące jesienno-zimowe, w tym przede wszystkim późną zimę. Właściwie każdego roku pojawia się tzw. grypa sezonowa. Dlatego też wskazane jest szczepienie przeciwko grypie. O szczepieniu powinny pomyśleć w szczególności osoby z chorobami przewlekłymi oraz mające częsty kontakt z zakażonymi (np. pracownicy szpitali, przychodni, domów opieki społecznej itd.). O ile istnieje szczepionka na wirusa grypy, o tyle w przypadku przeziębienia ten rodzaj profilaktyki nie istnieje. Chorobę przeziębieniową najlepiej łagodzić możliwie jak najszybciej od wystąpienia objawów poprzez podanie leków przeciwwirusowych.

Jak organizm dziecka reaguje na przeziębienie, a jak na grypę?

Objawy przeziębienia u dzieci są takie same jak u dorosłych. Niezależnie od wieku będziemy obserwować u osoby chorej zatkany nos, katar, kichanie, gorączkę, ból gardła i głowy. Częstym objawem jest brak apetytu u dziecka i spadek jego aktywności.

Jak zapobiegać grypie i przeziębieniu?

Podstawowym sposobem zapobiegania jest podawanie leków przeciwgorączkowych w przypadku temperatury 38,5 - 39 stopni C. W zależności od wieku dziecka mamy do dyspozycji kilka rodzajów oraz kilka postaci leków przeciwgorączkowych. W przypadku wątpliwości, warto skonsultować z pediatrą jaki lek należy zastosować, w jakiej dawce i z jaką częstotliwością. Przeziębienie, podobnie jak grypę, wywołują wirusy. Choroba przenosi się drogą kropelkową. Rzadziej wirusem grypy lub przeziębienia można zarazić się poprzez kontakt z zainfekowanymi przedmiotami. Największa zachorowalność przypada na miesiące jesienno-zimowe, w tym przede wszystkim późną zimę. Właściwie każdego roku pojawia się tzw. grypa sezonowa. Dlatego też wskazane jest szczepienie przeciwko grypie. O szczepieniu powinny pomyśleć w szczególności osoby z chorobami przewlekłymi oraz mające częsty kontakt z zakażonymi (np. pracownicy szpitali, przychodni, domów opieki społecznej itd.). O ile istnieje szczepionka na wirusa grypy, o tyle w przypadku przeziębienia ten rodzaj profilaktyki nie istnieje. Chorobę przeziębieniową najlepiej łagodzić możliwie jak najszybciej od wystąpienia objawów poprzez podanie leków przeciwwirusowych.