Kolacja to ważny posiłek dla dziecka, dlatego nie należy z niej rezygnować. Musi być jednak lekkostrawna i podana ok. 2–3 godziny przed snem. Jak przygotować kolację, którą maluch chętnie zje? Poznaj kilka naszych wskazówek.
Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. A co z kolacją? Tak naprawdę każdy posiłek jest równie ważny i powinien składać się ze zdrowych, dających energię produktów, zawierających witaminy, minerały i składniki odżywcze. Jak zachęcić dziecko, by z przyjemnością jadło kolację? Oto kilka naszych, pysznych propozycji.
Kolacja – dlatego jest taka ważna?
Organizm w trakcie snu odpoczywa, ale sen jest też stanem, w którym umysł przetwarza i porządkuje informacje zdobyte w ciągu dnia, a mięśnie ulegają regeneracji. Chociaż tego nie odczuwamy, ciało i mózg intensywnie pracują i potrzebują odpowiednich
rezerw energetycznych. Dlatego o porządnym posiłku przed snem nie wolno zapominać. Kolacja dla dzieci musi być lekkostrawna, aby nie przeciążać na noc układu pokarmowego, i powinna pokrywać około
20% dziennego zapotrzebowania energetycznego. Idealna pora na ten posiłek jest między 18:00 a 18:30; dotyczy to również dorosłych. Warto zadbać o to, aby na kolację podać dziecku produkty bogate w witaminy i minerały. Szczególnie zaleca się, aby ten posiłek skomponowany był z owoców i warzyw, które nie obciążają przewodu pokarmowego, a jednocześnie są skarbnicą cennych dla zdrowia składników odżywczych. Unikać należy przy tym zbyt dużej ilości kalorii, których podczas nocnego odpoczynku nie da się zużyć, więc mogą się odkładać w postaci tkanki tłuszczowej. Istotne znaczenie ma też odpowiednie nawodnienie organizmu przed położeniem się na kilka godzin do łóżka. Jeśli kolacja składa się z tych samych lub podobnych produktów co śniadanie (np. musli z mlekiem), porcja powinna być nieco mniejsza.
Kiedy dziecko powinno jeść kolację?
Wielu rodziców zastanawia się nad tym, o jakiej porze podać ostatni posiłek. Odpowiedź na to pytanie nie będzie jednoznaczna. Udowodnione zostało, że w przypadku osób dorosłych zbyt późne jedzenie kolacji, szczególnie bardzo obfitych i wysokokalorycznych, może przyczyniać się do rozwoju otyłości. Czy dotyczy to również dzieci? Teoretycznie wstępne badania, jakie przeprowadzono w tym kierunku, potwierdziły taką zależność, jednak wskazały też, że ryzyko jest dość znikome. Tak naprawdę u osób najmłodszych nie można jednoznacznie powiązać związku z podwyższonym ryzykiem otyłości a wieczornym jedzeniem. W dostępnych wskazaniach medycznych czy literaturze fachowej nie istnieją sztywne wytyczne dotyczące tego, jak długo przed snem dziecko nie powinno jeść. Obecnie uważa się, że największe znaczenie ma odpowiednie rozplanowanie posiłków w ciągu całego dnia.
5 szybkich i zdrowych kolacji dla dziecka:
1. Musli z mlekiem Mleko z płatkami pszennymi, owsianymi lub kukurydzianymi, z rodzynkami, suszonymi bananami albo innymi owocami to bardzo smaczna i pożywna kolacja. Musli można łatwo zrobić domowym sposobem. Można również posiłkować się gotowymi mieszankami ze sklepu, należy jednak zwracać uwagę na ich skład i dobierać produkty, które nie zawierają dużo cukru i pozbawione są środków konserwujących. Najlepiej zaopatrywać się w nie w sklepach ze zdrową żywnością albo przygotowywać w domu samemu. Nie ma nic prostszego niż zmieszać trochę płatków owsianych, otrębów, rodzynek i suszonych owoców. Proste, smaczne i pożywne.
2. Omlet lub jajecznica z warzywami Jaja kurze są dobrą podstawą do tworzenia różnych posiłków. Można wymieszać z nimi warzywa oraz inne składniki (kaszę, kiełbasę, ser twarogowy), wiele zależy od inwencji własnej. Smacznym i pożywnym posiłkiem może być omlet z kaszą jaglaną i drobno startymi warzywami: marchewką, pietruszką, kalafiorem lub brokułem. Takie danie będzie bogate w witaminy B, żelazo, miedź i inne minerały. Prostszą alternatywą może być zwykła jajecznica z cebulką, pomidorami, serem i szczypiorkiem.
3. Kanapki z pieczywa wieloziarnistego i pełnoziarnistego Od czasu do czasu można dziecku serwować różne wymyślne dania, ale nic nie zastąpi zwykłych kanapek. Są najprostsze do wykonania i wcale nie muszą być nudne. Istotne jest, by używać jak najmniej białego pieczywa. W dobrych piekarniach i sklepach ze zdrową żywnością można znaleźć ogromny wybór pełnowartościowego pieczywa. A stąd już prosta droga do pożywnych i zdrowych kanapek z sałatą, pomidorem, serem, wędliną. Kolorowe kanapki w niczym nie ustępują bardziej kreatywnym kolacjom.
4. Naleśniki na słodko lub słono A gdyby tak trochę zaszaleć i przygotować dziecku naleśniki? Są one bardzo dobrą propozycją zarówno na obiad, jak i na lżejszą kolację. Mogą być serwowane z serkiem twarogowym i szczypiorkiem lub w wersji na słodko ze słodkim serem i owocami. Do tego z polewą jogurtową (jogurt naturalny lub owocowy). Pychota!
5. Sałatka warzywna Różnego rodzaju sałatki są świetnymi uzupełnieniami posiłków, ale mogą stanowić również ich podstawę. Idealnie pasują do kanapek jako zdrowa przekąska lub pełnoprawne danie. Zaletą takiego rozwiązania jest, że można podać dziecku naprawdę bogaty miks witaminowy w smacznej i atrakcyjnej formie. Polecamy szczególnie klasyczną sałatkę z gotowanych warzyw: ziemniaków, marchewki, pietruszki i selera oraz zielonego groszku, fasoli i kukurydzy. To wszystko zaprawione niezbyt grubą warstwą majonezu. Majonez, o ile spożywany w rozsądnych ilościach, również ma sporo zalet, jest przede wszystkim źródłem
witamin: A, D, E oraz K oraz dobrych kwasów tłuszczowych. Oczywiście podany w ilościach zdrowego rozsądku. Zobacz także jakie
śniadanie dla dzieci jest najzdrowsze! Jeśli brak
apetytu u dziecka zaczyna doskwierać coraz bardziej zerknij na nasz artykuł.