Woda to po prostu woda, wszystko jedno jaka, byleby była czysta – tak myśli naprawdę wiele osób, i jednocześnie jest w błędzie. Nie bez znaczenia na nasze zdrowie pozostaje to, jaką wodę wypijamy. Czym się różni woda mineralna od źródlanej i czy lepsza jest butelkowa od tej z kranu?
Ile wody potrzebuje dziecko?
Zapotrzebowanie organizmu na płyny oblicza się procentowo w stosunku do masy ciała. Dla dorosłych jest to 2-4%, czyli standardowo 1,5-2,5 litra dziennie płynów, u dzieci jest czterokrotnie wyższe i wynosi 10-15% masy ciała, a dokładniej:
- Dzieci o wadze 1-10 kg: 100 ml/kg m.c.
- Dzieci o wadze 11-20 kg: 1000ml + 50 ml na każdy kilogram masy ponad 10 kg.
- Dzieci o wadze powyżej 20 kg: 1500 ml + 20 ml na każdy kilogram masy ponad 20 kg.
Źródło: https://pediatria.mp.pl/lista/70761,zapotrzebowanie-na-plyny-u-dzieci
Przykładowo:
5-kilogramowe dziecko potrzebuje dziennie 500 ml płynów, 11-kilogramowe: 1050 ml, 20-kilogramowe 1500 ml, a 30-kilogramowe 1700 ml. Wartości te dotyczą wszystkich płynów pod różną postacią, również napojów, zup itp. Warto zauważyć, że w okresie zwiększonych strat (pocenie się, biegunka, gorączka) zapotrzebowanie rośnie. Nie można dopuścić ani do odwodnienia organizmu, ani do przewodnienia, gdyż oba te stany są groźne dla zdrowia.
Jaka woda jest najlepsza dla dzieci?
Nie ma jedynej słusznej wody, którą należałoby podawać maluchowi. Co więcej, dobrze jest różnicować jej rodzaje, gdyż w zależności od składu i pochodzenia mogą mieć więcej lub mniej minerałów.
Woda mineralna czy źródlana?
Czy kupując wodę butelkowaną zwracasz uwagę na tę kwestię? Jeśli nie, to musisz wiedzieć, że różnica jest znacząca. Woda źródlana pobierana jest z ujęć lub źródeł głębinowych i charakteryzuje ją niski stopień zmineralizowania. Może stanowić dobry zamiennik dla wody z kranu i często wykorzystywana jest na przykład do gotowania.
Z kolei woda mineralna musi charakteryzować się konkretną zawartością związków mineralnych: średniozmineralizowana od 500 do 1500 mg składników mineralnych na litr, wysokozmineralizowana powyżej 1500 mg/l, lecznicza ponad 4000 mg/l. Jest bardziej wartościowa od źródlanej, ale ze względu na wysokie zmineralizowanie nie może być pita w nadmiarze. Najrozsądniej jest różnicować spożycie pomiędzy wodą źródlaną a mineralną, tak aby dostarczyć organizmowi odpowiednią ilość związków, ale również nie przesadzić z ich ilością, gdyż nadmiar minerałów jest również szkodliwy, może na przykład prowadzić do powstawania kamieni nerkowych.
Woda gazowana czy niegazowana?
Większość dietetyków twierdzi, że najlepiej przyjmować czystą wodę niegazowaną, ale od czasu do czasu można również podać dziecku taką gazowaną. Dwutlenek węgla w niewielkich ilościach nie ma żadnego wpływu na organizm, a jego nadmiar może, co najwyżej powodować kolki i gazy. Woda gazowana smakuje lepiej niż ta niegazowana, więc być łatwiej będzie namówić dziecko do picia wody gazowanej.
Czy woda z kranu jest dobra dla dziecka?
Obecnie w wielu polskich miastach kranówka jest tak samo wartościowa, jak ta z butelki. Coraz więcej miast wdraża rozwiązania mające na celu zachęcenie do jej picia. Na szczęście czasy w których w kranówce wyczuć można było chlor już minęły i obecnie bez obaw można pić wodę z kranu. Tam, gdzie woda jest nieco gorszej jakości, można ją filtrować za pomocą zwykłych filtrów dostępnych w marketach.
A co z wodami smakowymi?
Tych radzimy unikać. Chociaż dziecko zdecydowanie chętniej wypije napój cytrynowy lub truskawkowy, to używane w nich substancje aromatyzujące i konserwanty chemiczne nie należą do najzdrowszych. Zdecydowanie lepiej samemu wcisnąć do butelki trochę soku z cytryny i przygotować domową lemoniadę, która będzie smaczniejsza i o wiele zdrowsza.