Zasadą zdrowego żywienia u dzieci i dorosłych jest zbilansowana dieta, w której białko stanowi 15% objętości, tłuszcze 20%, węglowodany 55%, a do tego pokarm jest bogaty w witaminy, mikro- i makroelementy. Niestety wielu rodziców nie przywiązuje do tego uwagi, w ogóle nie przyjmując się dietą. Niemowlęta powinny być karmione piersią, a później stopniowo, należy wprowadzać do jadłospisu produkty roślinne i zwierzęce, bogate we wszystkie składniki odżywcze. Według WHO dzieci karmione mlekiem z butelki częściej mają nadwagę, toteż karmienie piersią jest najzdrowszym sposobem dostarczania pokarmu w okresie niemowlęcym.

Zbilansowana dieta

Do 6. miesiąca życia, dziecko podwaja swoją wagę urodzeniową, a do ukończenia 1. roku życia nawet ją potraja; to jeden z najintensywniejszych okresów rozwoju w życiu, i niezmiernie ważne jest, aby w tym czasie dostarczać do organizmu wszystkich składników odżywczych, uwzględniając nie tylko ich ilość, ale również jakość. Należy przy tym unikać zarówno niedoborów, jak i nadmiarów każdego z nich.

Niedobór białka w diecie dziecka

Dieta uboga w białko powoduje spadek odporności, zahamowanie wzrostu, mniejszą masę mięśniową, a także wolniejszy rozwój intelektualny. Dzieci niedożywione szybciej się męczą, mają trudności z koncentracją, miewają niedokrwistość, są słabsze fizycznie i rozwijają się nieprawidłowo pod względem fizycznym i psychicznym. Z tego względu zabronione jest stosowanie np. diet wegańskich, a jeśli już jakaś ma zostać wprowadzona (np. ze względu na nietolerancję pokarmową), musi zostać skonsultowana z lekarzem pediatrą lub dietetykiem dziecięcym.

Nadmiar białka w diecie dziecka

Przesada w żadną stronę nie jest dobra. Zbyt dużo białka w diecie prowadzi do zaburzeń w przemianie materii, otyłości i nadmiernego obciążenia nerek. Dzieci do 6. miesiąca życia, które karmione są sztucznym mlekiem, częściej cierpią na zaparcia. Polskie dzieci w wieku 2-3 lat otrzymują nawet 600% białka za dużo, a to oznacza, że będą w przyszłości predysponowane do powstawania ciężkiej otyłości, a także pojawiania się chorób takich jak: miażdżyca, niewydolność nerek czy rak piersi.

Ile białka w diecie dziecka?

Instytut Żywności i Żywienia w Warszawie opracował normy, zgodnie z którymi:

  • dzieci do 6. mies. życia powinny jeść 1,52 gramów białka na 1 kg masy ciała na dobę (maks. 10g dziennie),
  • dzieci powyżej 6. mies. życia norma ta wynosi 1,6 g na dobę (łącznie 14 g).
  • dzieci w wieku 2-3 lat powinny spożywać dziennie ok. 1 grama na 1 kg masy ciała.

W celu zapewnienia odpowiedniej ilości białka w diecie dziecka, w pierwszym okresie rozwoju, należy prowadzić karmienie piersią, a jeśli to niemożliwe dziecko powinno przyjmować mieszankę mleczną o składzie najbardziej zbliżonym do mleka matki. Wraz z upływem czasu, do diety należy stopniowo włączać mięso, ryby, jaja i nabiał, przy czym spożycie mięsa powinno być ograniczone do 2-3 razy w tygodniu dla dzieci w wieku 2-3 lat.

Produkty bogate w białko

Można rozróżnić dwie grupy takich produktów:

  • Pełnobiałkowe (zawierają pełen zestaw aminokwasów): mięso, ryby, drób, jaja, mleko i produkty mleczne oraz soja.
  • Niepełnobiałkowe (brakuje w nich przynajmniej jednego aminokwasu): fasola, groszek, orzechy, ziarna, pestki.

Dbając o to, by w diecie dziecka znalazły się różne produkty, zwiększasz szansę na dostarczenie do organizmu wszystkich niezbędnych substancji odżywczych, witamin oraz makro- i mikroelementów, będących podstawą zdrowej, zbilansowanej diety.

Badania prowadzone przez prof. Małgorzatę Desmond we współpracy z Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.http://tvnmeteo.tvn24.pl/informacje-pogoda/active,3023/naukowcy-alarmuja-polskie-dzieci-spozywaja-o-600-proc-bialka-za-duzo,202209,1,0.html