Jak sprawić, by dziecko samo chciało sięgnąć po zdrową przekąskę, zamiast czekoladowego batonika? Oto kilka naszych pomysłów na pożywne i smaczne „małe co nieco” dla dzieciaków.

1. Chipsy owocowe

Chipsy są jedną z ulubionych przegryzek dzieci i dorosłych, jednak ze względu na proces produkcyjny i duże ilości tłuszczu oraz soli nie są zbyt zdrowe. Alternatywne owocowe chipsy można z łatwością wykonać w domu. Potrzebne są: owoce np. jabłka, banany, gruszki, piekarnik. Owoce należy pokroić w cienkie plasterki, posypać cynamonem lub odrobiną cukru i upiec albo pozostawić do wysuszenia (suszone owoce zachowują najwięcej składników odżywczych). Po upieczeniu lub ususzeni chipsy są gotowe do jedzenia. Dla wzbogacenia smaku można przygotować twarożkowy dip, ale nawet bez tego owocowe chipsy będą smaczną i zdrową przekąską, po którą chętnie sięgną zarówno dzieci, jak i dorośli.

2. Kanapki z… jabłkami

Kanapki są dobre na śniadanie i kolację, ale mogą być też ciekawą propozycją na podwieczorek lub zwykłą przegryzkę. Wystarczy pokroić jabłka w plasterki, doprawić cynamonem lub cukrem waniliowym i położyć je na chlebie. Można także wykorzystać same jabłka jako zamiennik pieczywa, po prostu smarując je masłem orzechowym i dodając trochę suszonych owoców. Wykonanie jest bajecznie proste, a zawsze to jakaś odskocznia od codziennej monotonii w żywieniu.

3. Jogurt ze świeżych owoców

Jogurty ze sklepu można z łatwością zastąpić domowymi, zdrowszymi i niezawierającymi tyle cukru oraz sztucznych dodatków. Do przygotowania takiego koktajlu potrzebujesz:
  • Szklankę jogurtu naturalnego (jogurt można zastąpić kefirem)
  • Szklankę dowolnych owoców, najlepiej świeżych
  • Łyżeczkę miodu lub cukru trzcinowego
Składniki należy ze sobą zmiksować, doprawić według uznania i przelać do szklanek. Wierzch można ozdobić odrobiną zieleniny lub drobno pokrojonymi owocami. Taki jogurt jest bogaty w witaminy, żywe kultury bakterii oraz błonnik.

4. Masło orzechowe

Masło orzechowe jest przepyszne; można je jeść bez końca i nigdy się nie znudzić. Niestety to dostępne w sklepach, pełne jest sztucznych dodatków, soli, cukru, aromatów i stabilizatorów. Masło orzechowe wcale nie jest trudne do zrobienia, wręcz banalnie proste, i nie potrzeba niczego więcej niż prażonych orzechów ziemnych (bez soli). Kilogramowy worek kosztuje około 13zł. Cały proces produkcyjny polega na zmiksowaniu orzechów do postaci gładkiej masy. Masło najlepiej smakuje bez żadnych dodatków, ale według własnego uznania można je nieco dosolić, wzbogacić o wiórki kokosowe lub kawałki czekolady. Orzechy ziemne są cennym źródłem witamin, w tym naprawdę dużo wit. B3, żelaza, potasu i magnezu.

5. Szaszłyki serowo-warzywne

Czasami sama postać przekąski ma ogromne znaczenie. Ludzie, a zwłaszcza dzieci „jedzą oczami”. Atrakcyjna forma podania zwykłej potrawy potrafi całkowicie zmienić jej postrzeganie. Można wykorzystać dowolne warzywa: ogórki świeże lub kiszone, różnokolorową paprykę, rzodkiewkę itp. Żółty ser należy pokroić w kosteczki i naprzemiennie z warzywami ponabijać na patyczki. To prosta, niewymagająca, a jednocześnie bardzo zdrowa przekąska.

6. Batoniki miodowo-owsiane

To kolejna z naszych słodkich propozycji, która będzie zdrowsza i znacznie tańsza od sklepowych batoników. Do przygotowania smakołyku potrzebujesz trochę płatków owsianych i musli (możesz też wykorzystać same orzechy, rodzynki, pestki i suszone owoce). Składniki zmieszać z miodem lub syropem klonowym, uformować z nich batoniki albo ciasteczka i upiec w piekarniku. Taka przegryzka z powodzeniem może posłużyć jako drugie śniadanie.

7. Popcorn z serem i szczypiorkiem

To kolejna alternatywa dla sklepowych gotowych produktów. Popcorn można bardzo łatwo przygotować w domu w garnku lub mikrofalówce (przygotowywany w mikrofali jest bardziej kaloryczny). Najlepiej kupić zwykłe ziarna do uprażenia bez żadnych dodatków. Do gorącego popcornu polecamy zetrzeć trochę sera, najlepiej parmezanu, i dorzucić posiekany szczypiorek. To zdrowa przekąska dla całej rodziny.

8. Naleśniki z owocami

Standardowe naleśniki przygotowuje się z serem lub dżemem, dla urozmaicenia można jednak użyć owoców: bananów, pomarańczy, malin lub jagód. Owoce można wykorzystać jako samodzielne nadzienie lub wmieszać je do twarożku, aby naleśniki były bardziej pożywne.

9. Lody owocowe

Kto nie lubi lodów? Jeśli masz chwilkę możesz przygotować zapas owocowych lodów własnej roboty – smacznych, zdrowych i o wiele tańszych niż te ze sklepu. Przepisów na owocowe lody jest mnóstwo i ciężko byłoby je wszystkie opisać. Ten najprostszy zakłada po prostu zamrożenie wody z sokiem owocowym w małych kubeczkach. Można także przygotować owocowy mus lub koktajl i również zamrozić go w kubeczkach z wystającym patyczkiem. Po wyciągnięciu z zamrażarki nie tylko zaspokoją pragnienie, ale także dostarczą dziecku energii i wielu witamin.

10. Po prostu owoce

Na koniec może niezbyt wyrafinowana, ale za to smaczna i „szybka” przekąska. W każdym domu powinien znaleźć się półmisek z owocami, po które dziecko będzie mogło sięgnąć, gdy tylko poczuje chęć.