Witaminy z grupy B nie są wytwarzane i magazynowane w organizmie dlatego trzeba pamiętać o ich regularnym dostarczaniu z pożywieniem lub suplementami.

Wpływ witamin z grupy B dla dzieci

Wszystkie witaminy, a także mikro- i makroelementy biorą udział w wielu procesach zachodzących w ciele człowieka. Brak jednego składnika upośledza działanie innego, wywołując reakcję łańcuchową, dlatego niezmiernie ważne jest, aby utrzymywać równowagę witaminową. Niedobory wit. B objawiają się m.in. problemami z zasypianiem, koncentracją, nerwicami lub depresją. Długotrwały niedobór może skutkować zaburzeniami wzrostu, a nawet zwiększoną podatnością na rozwój nowotworów. Dobra wiadomość jest taka, że wit. z grupy B występują w wielu pokarmach, niestety ze względu na brak możliwości magazynowania ich w organizmie, konieczne jest regularna uzupełnianie ich zasobów.

Witamina B1 (tiamina) – Jest niezbędna do wchłaniania glukozy i czerpania energii, gdyż bierze udział w przemianie węglowodanów oraz procesach energetycznych. Korzystnie wpływa na układ nerwowy i wspomaga pracę układu sercowo-naczyniowego. Duże braki B1 mogą prowadzić do porażenia nerwów obwodowych, zaniku mięśni i zaburzeń rytmu serca.

Witamina B2 (ryboflawina) – bierze udział w procesach przemiany materii i tworzenia czerwonych płytek krwi. O jej regularne dostarczanie do organizmu powinny zadbać zwłaszcza osoby, które mają problem z utrzymaniem wagi. Niedobory mogą objawiać się zaburzeniami wzrostu, złym stanem skóry i błon śluzowych, a także pojawianiem się zajadów i pleśniawek.

Witamina B3 (niacyna, wit. PP) – ta z kolei jest wymagana do syntezy hormonów płciowych, kortyzolu, insuliny i tyroksyny. Jest niezbędna do prawidłowej pracy układu nerwowego, a jej niedobór objawia się osłabieniem, apatią, bólami głowy, częstymi zmianami skórnymi. Braki wit. PP u dzieci mogą mieć długofalowe skutki w rozwoju płciowym, fizjologicznym i umysłowym.

Witamina B5 (kwas pantotenowy) – ważna, choć często niedoceniana witamina, działająca na dobrą pracę układu nerwowego. Jej niedobory wiążą się z takimi objawami jak: zaburzenia snu, uczucie ciągłego zmęczenia, drętwienia stóp i palców.

Witamina B6 (pirydoksyna ) – przede wszystkim poprawia odporność organizmu i tworzy przeciwciała, a także jest jedną z niezbędnych witamin biorących udział w produkcji erytrocytów, zapobiegając powstawaniu anemii. Deficyt witaminy B6 u dzieci wywołuje stany zmęczenia i osłabienia, bóle głowy, a w skrajnych przypadkach również drgawki i napady padaczkowe.

Witamina B7 (biotyna) – pobudza proces przemiany glukozy, współdziała z insuliną, stabilizuje poziom cukru we krwi. Jej suplementacja jest szczególnie ważna u chorych na cukrzycę, a niedobory mogą sprzyjać jej rozwojowi. Uczestniczy w procesach tworzenia hemoglobiny, poprawia stan skóry i paznokci – z tego względu często dodawana jest do kosmetyków.

Witamina B9 (kwas foliowy) – witamina absolutnie niezbędna do rozwoju dziecka, gdyż wspomaga budowę wszystkich komórek, odpowiada za funkcjonowanie układu nerwowego i bierze udział w procesie tworzenia komórek krwi. Już na etapie ciąży należy zadbać o suplementację kwasem foliowym, gdyż jego niedobór może powodować niedorozwój łożyska oraz upośledzenie płodu.

Witamina B12 (cyjanokobalamina) – bierze udział w tworzeniu czerwonych krwinek, zapobiega anemii, odpowiada za metabolizm tłuszczów i węglowodanów oraz bierze udział w syntezie białek i DNA. Jej niedobory objawiają się zaburzeniami neurologicznymi, depresją, a także niedokrwistością.

Czym skutkuje niedobór witaminy B u dzieci?

Organizm dziecka jest bardzo wrażliwy na wszelkie deficyty witaminowe. Długotrwałe braki mogą powodować zaburzenia rozwoju, wzrostu i ciężkie choroby. Dlatego trzeba zwracać szczególną uwagę na to, aby pociecha otrzymywała zróżnicowane posiłki bogate w witaminy i składniki odżywcze.