Dietetycy zalecają, aby codziennie spożywać owoce i warzywa; niestety realia są takie, że dzieci jedzą ich coraz mniej. Jeśli chcesz, aby Twoje dziecko było zdrowe i pełne energii, podawaj mu do każdego posiłku owoce – jako dodatek do śniadania, przekąskę i podwieczorek.

Piramida żywieniowa dla dzieci

Dla zobrazowania idei zdrowego odżywiania, powstała tzw. piramida odżywiania przedstawiająca produkty, które należy włączyć do codziennej diety. Na jej spodzie znajdują się artykuły zbożowe, zaraz nad nimi owoce i warzywa, natomiast na samej górze, jako najmniej istotne – słodycze.

W 2016 roku Instytut Żywności i Żywienia zaproponował nową wersję piramidy żywieniowej, zmieniającą ideologię zdrowego odżywiania. Na pierwsze miejsce zostały wysunięte owoce i warzywa, a produkty zbożowe przesunięto o stopień wyżej. Ponadto zwrócono uwagę na istotność aktywności fizycznej, gdyż nawet optymalne, zdrowe żywienie będzie nieefektywne bez zachowania odrobiny codziennego ruchu.

 height=

Źródło: http://www.izz.waw.pl/attachments/article/7/Piramida%20IZZ%20DM.jpg

Reguła połowy talerza

Inną, nowocześniejszą metodą obliczania ilości owoców i warzyw dla danego posiłku jest reguła połowy talerza. Według tej zasady obiad i kolacja powinny być tak skomponowane, aby 1/4 talerza zajmowały produkty bogate w skrobię, 1/4 produkty będące źródłami białka, a pozostałą połowę – warzywa i owoce. Talerz powinna uzupełniać szklanka mleka lub jogurtu.

Obie metody nie wykluczają się i warto je wprowadzić do codziennego stosowania.

Owoce w diecie dziecka – kiedy powinny się pojawić?

Rozszerzanie diety dziecka zaczyna się zazwyczaj w 5. lub 6. miesiącu życia, ale owoce w formie naturalnych soków można zacząć podawać maluchowi już nawet po ukończeniu 4 miesięcy, stopniowo dodając musy, przeciery, a następnie owoce nieprzetworzone. U dzieci karmionych piersią, które nie potrzebują dopijania, zazwyczaj wprowadza się owoce po 6. miesiącu życia. Na początku powinna być to 1 porcja dziennie, a po ukończeniu 1. roku: 2-3 porcje.

Jakie owoce powinny jeść dzieci?

Bezpieczne owoce dla maluchów to m.in.: jabłka, porzeczki, winogrona, jagody, maliny, jeżyny, banany, następnie można powoli wprowadzać do diety: truskawki, mandarynki, cytryny, pomarańcze, ananasy, kiwi i arbuza, przy czym ze względu na możliwość wystąpienia odczynów alergicznych należy to robić ostrożnie, obserwując reakcje dziecka na te produkty.

Owoce rodzime i sezonowe

Dzięki szerokiej ofercie owoców w marketach nie ma żadnego problemu z ich dostępnością przez cały rok. Najlepiej jednak spożywać owoce sezonowe i rodzime, gdyż są najświeższe. Banany i cytrusy wędrujące do nas przez pół świata, mogą nie być pierwszej świeżości; aby wydłużyć ich przydatność, traktowane są różnymi środkami chemicznymi, teoretycznie obojętnymi dla człowieka, ale niekoniecznie dla organizmu małego dziecka. Cytrusy mają również właściwości wychładzające, dlatego zaleca się ich spożywanie przede wszystkim latem.

Jak podawać owoce dziecku, by chciało je jeść?

Najlepiej zacząć od soków, gdyż są łatwo przyswajalne i maluch nie będzie miał problemów z ich przyjmowaniem. Takie soki powinny być ekologiczne, pozbawione sztucznych dodatków, a najlepiej, gdyby były własnoręcznie wyciskane w domowej sokowirówce. Następnym krokiem będzie wprowadzenie przecierów i musów, a później pokrojonych owoców. Warto również urozmaicić posiłki o różne przetwory: zupy „chłodniki”, jogurty, konfitury, dżemy itp. Stopniowe, ale regularne przyzwyczajanie malucha do jedzenia owoców to najlepszy sposób na to, aby w przyszłości dziecko samo chętnie po nie sięgało.